פארק החולות

גרגירי חול דק וקטיפתי שעשו דרכם מהרי אתיופיה דרך הנילוס והים התיכון, מצטברים כאן, על הדיונה הגדולה בפארק החולות שבגבולה הדרום-מזרחי של אשדוד.
טפסו לראש הדיונה שגובהה כ-35 מטרים, רוקנו את הכיסים, הסירו את הנעליים והמשקפיים, ושגרו את עצמכם במורד אל תוך החול הרך והזהוב. תנו למגעו החמים והמלטף של החול לעטוף את עורכם.
רוצו, התגלגלו, גלשו, זחלו וקפצו עד שכוח המשיכה יעצור אתכם ברכות בבסיס הדיונה. התענוג עילאי לא רק לילדים שצווחות האושר שלהם מעידות על הנאתם.
גם מבוגרים המתמסרים לתחושת החופש של ריחוף במורד הדיונה, זוכים לחוויה משחררת בדיונה הגדולה. אורכה של הדיונה הגדולה בפארק החולות של אשדוד כ-250 מטרים והיא נודדת מזרחה,
בסיוע רוחות הים הנפוצות כאן, בקצב של בין 2.5-3.9 מטרים בשנה. כיוון הרוחות מעצב את הדיונה בצורת הסהר. אם נביט היטב ומקרוב על להב פסגת הדיונה נבחין בגרגירי חול ה'מטפסים' במעלה גב הדיונה ומתגלגלים במורד חזיתה התלולה.
פארק החולות של אשדוד, שטח החולות הגדול ביותר, הפראי והאחרון בישראל, הוא בית למינים מגוונים של בעלי חיים:
צבי ארצישראלי, גרביל, דרבן, קיפוד, תן, סמור, שועל, זוחלים, ציפורים וחרקים. הצמחייה המגוונת בפארק החולות – עצי שקמה, שיטים, שיחים ופרחים – משמשת את בעלי החיים למסתור וקיום.
בפארק החולות נמצא גם בוסתנים, שריד לחקלאות המוואסי, הצומחים כיום פרא בשקעים טבעיים בחולות: גפנים, עצי תאנה, רימון, תמר, תות, צבר, פטל ואחרים. בעבר הלא רחוק דיונות חול רבות כיסו את מישור החוף הדרומי של ישראל, מראשון לציון ועד עזה.
פארק החולות והדיונה הגדולה הם השריד האחרון לגוש חולות זה וארגונים ירוקים פועלים לשימורם. הכניסה לפארק החולות נוחה מכיוון חניון השקמים המצויד בשולחנות פיקניק, צל ופינת משחקים. מכאן תוכלו לצאת למסלול היקפי משולט בן כשעתיים שיראה לכם את כל סודותיו המקסימים של פארק החולות.
דרכי גישה: הכניסה לפארק החולות נוחה מכיוון חניון השקמיםיצירת קשר